Drukuj
poniedziałek, 11, luty 2019

W Warszawie trwa „XIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów”, które jak co roku zostało zorganizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej z okazji Światowego Dnia Chorego, obchodzonego 11 lutego. W forum bierze udział także Fundacja SOS Życie, którą reprezentuje Łucja Bielec, założycielka Fundacji.

 

 


Na forum przyjechało całe grono organizacji reprezentujących pacjentów z różnych obszarów terapeutycznych, by wymienić swoje poglądy i doświadczenia. Dwudniowa konferencja odbywa się w konwencji wykładowo – warsztatowej.  Przewidziane są spotkania z ekspertami z zakresu ochrony zdrowia, medycyny, komunikacji i psychologii.  Dotychczas uczestnicy spotkania mówili o podnoszonym przez pacjentów problemie kolejek i dostępu do świadczeń, o tym, że jakoś leczenia i diagnostyki jest niezadawalająca, oraz że pacjent nie jest partnerem dla lekarza. Te problemy przedstawiła Ewa Borek z Fundacji My Pacjenci, która zauważyła też, że ostatnie lata nie przyniosły istotnych zmian w tej dziedzinie , lepszy stał się tylko dostęp do leczenia zaćmy.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski mówił o podejściu lekarza do pacjenta, i o tym, że nic się nie zmieni, jeżeli lekarze nie będą pamiętać o swojej etyce zawodowej .Podkreślał, że o tym trzeba mówić już na  studiach medycznych, bo zdrowie jest wartością nie tylko dla samego pacjenta, ale jest to wartość publiczna, o której medycy nie mogą zapominać.  

Jutro, czyli 12 lutego będzie  po raz pierwszy obchodzony „Ogólnopolski Dzień Opiekuna” zainicjowany wspólnym wysiłkiem wielu organizacji pacjentów. Dzień ten ma stać się okazją do wyrażenia wdzięczności dla wszystkich, którzy na co dzień pełnią rolę opiekuna osób chorych oraz zachęcić do dyskusji nad realnymi potrzebami opiekunów.