Drukuj
czwartek, 19, styczeń 2023

Dlaczego mammografia jest podstawowym badaniem profilaktycznym, a nie USG piersi?

Mammografia i USG piersi to dwa zupełnie inne badania, znacznie różniące się od siebie. USG piersi nie może zastąpić mammografii, może ją tylko uzupełnić. Chociaż lekarze kierują pacjentki na USG piersi, na całym świecie zdrowe kobiety po 50 roku życia są obejmowane skryningiem mammograficznym ze względu na jego czułość i specyficzność.

Mammografia uwidacznia mikrozwapnienia towarzyszące komórkom nowotworowych, daje obraz całej piersi zawsze w tych samych ułożeniach, oceniają ją doświadczeni lekarze radiolodzy (w skryningu ocenia zawsze 2 lekarzy niezależnie!), a dzięki cyfrowym archiwom mogą porównać badanie z poprzednim.

Przy gęstych piersiach o utkaniu gruczołowym USG piersi jest stosowane jako uzupełnienie do mammografii, ale nie powinno stanowić jedynej profilaktyki. Gdyby USG piersi było lepszym badaniem profilaktycznym piersi, to na świecie w badaniach przesiewowych stosowano by tę metodę. Tak jednak nie jest i każda kobieta w wieku 50-69 lat jeśli woli uniknąć późno wykrytej choroby nowotworowej piersi, powinna korzystać z badań finansowanych przez NFZ, tym bardziej, że są one dostępne bez skierowania na całym Podkarpaciu w wielu miastach i w mammobusach.

Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie wykonuje bezpłatne badania profilaktyczne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programów profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.

Bezpłatna mammografia

– dla kobiet w wieku 50-69 lat, raz na 2 lata (szczegóły poniżej) 

Bezpłatna cytologia

– dla kobiet w wieku 25-59 lat, raz na 3 lata (szczegóły poniżej)

Obowiązuje rejestracja na badania 17 582 40 60 - czynna codziennie 8-17 - ZADZWOŃ! NIE CZEKAJ!