Drukuj
czwartek, 24, styczeń 2019

Nasza Fundacja  była obecna podczas debaty na temat budowania programów profilaktycznych dotyczących wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. Debata zorganizowana została w miniony poniedziałek, 21 stycznia br., w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przez profesora Macieja Banacha, dyrektora tegoż Instytutu.

 

Łucja Bielec, dyrektor Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie, brała udział w trzecim z kolei panelu dyskusyjnym, który rozpoczął się od wykładu wprowadzającego  profesora Tadeusza Pieńkowskiego, onkologa  z Warszawy, o tym, jakie działania mogą zmniejszyć umieralność z powodu raka piersi i roli profilaktyki oraz badań skryningowych.

Wnioski płynące z dyskusji ekspertów były jednoznaczne: w Polsce nie działa system wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. System taki działał w latach dwutysięcznych, a mielecki Ośrodek był jego modelowym przykładem i jako jeden z sześciu w całym kraju, budował program profilaktyki. – Niestety, program przepadł, a kobiety się nie badają bo nie mamy jak do nich dotrzeć – mówiła Łucja Bielec przypominając, że od lat nie istnieje system, który pozwala zapraszać panie na badania profilaktyczne.

Taką opinię przedstawili wszyscy biorący udział w dyskusji eksperci: Zaproszenia na badania cytologiczne i mammograficzne muszą zostać przywrócone i musi się to stać jak najszybciej.

Dramat kobiet w naszym kraju trwa od lat. Każdego dnia 7 kobiet w Polsce dowiaduje się o swojej chorobie, a 4 z nich umiera.

Obecny na debacie doradca ministra zdrowia Radosław Sierpiński  zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia jest otwarte na współpracę ze specjalistami w dziedzinie profilaktyki onkologicznej i czeka na wnioski płynące ze spotkania w Łodzi. Lada dzień spłyną one do ministerstwa. Czekamy więc na działania, które pomogą w końcu stworzyć skuteczny i skoordynowany program profilaktyczny i uchroni kobiety przed kolejnymi dramatami.