Drukuj
niedziela, 21, styczeń 2018

 

W styczniu 2018 r. rusza Ogólnopolska Kampania Profilaktyki Nowotworów #Wczesne#Wykrycie#To#Życie, której organizatorem jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Ponieważ styczeń jest Miesiącem Świadomości Raka Szyjki Macicy, organizacje współpracujące z PKPO będą na terenie całej Polski propagowały w tym miesiącu wiedzę na temat raka szyjki macicy i informowały, gdzie można wykonać bezpłatną cytologię.

Rak szyjki macicy to częsty nowotwór złośliwy narządu rodnego kobiety, rozwijający się w szyjce macicy. Wczesny rak szyjki macicy zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne wykonywanie badania cytologicznego. Jest do badanie bezbolesne i polega na zebraniu specjalną szczoteczką powierzchownych komórek szyjki macicy. Cytologia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka szyjki macicy, ponieważ pokazując zmiany wywołane przez wirusa HPV, daje szansę na wykrycie raka we wczesnym stadium rozwoju, kiedy można go całkowicie wyleczyć.

Pacjentka w każdym wieku ma prawo, jeśli jest ubezpieczona, do bezpłatnej cytologii co roku, w ramach badań w poradniach ginekologicznych, które podpisały umowę z NFZ. Ponadto NFZ refunduje badanie cytologiczne dla Polek w wieku między 25 a 59 rokiem życia raz na trzy lata w ramach programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Taki program jest m.in. realizowany przez Fundację SOS Życie, która od lat w swojej poradni w Mielcu, a także na terenie województwa podkarpackiego w cytomammobusie wykonuje bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet. W ramach naszej kampanii Fundacja SOS Życie zaprasza Panie na bezpłatną cytologię w Olkuszu do:

Poradni Ginekologiczno-Położniczej przy Al. 1000-lecia 13 w poniedziałek w godzinach 11.00–12.00, do poradni Wolbrom w poniedziałek w godz. od 13.00–14.00, we wtorek oraz w czwartek w godz. 8.00–9.00 oraz do poradni Ginekologiczno – Położniczej K. K. Wielkiego 60 w środy w godz. od 9.00–10.00.

Bezpłatną cytologię dzięki staraniom Stowarzyszenia „Magnolia” Panie będą mogły wykonać również w Koninie w cytobusie przy Młodzieżowym Domu Kultury ul. Przemysłowa 3D, 2 lutego br. w godz. 10⁰⁰-17⁰⁰.

Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” zaprasza w styczniu br. na badania cytologiczne kobiety z województwa wielkopolskiego wykonywane w cytobusie wg harmonogramu.

Rejestracja na badania w Koninie i na terenie województwa wielkopolskiego pod numerami 61 855 75 28, 61 851 30 70 oraz 609 000 082 od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00. Bezpłatna cytologię mogą wykonać Panie w wieku od 29 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały tego badania w ramach świadczeń NFZ na podstawie dowodu osobistego. Badania będą przeprowadzane dzięki współpracy z Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii.

Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowym SANITAS W Sanoku organizuje bezpłatne badania cytologiczne 3 lutego 2018 4 r. w godz. od 9.00  do 12.00  w Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie.

Pierwsze 5 pacjentek, które zgłoszą się na wykonanie cytologii w Poradni Fundacji SOS Życie w Mielcu, w szpitalu w Brzozowie i cytobusie w Koninie otrzymają kalendarz Wczesne Wykrycie To Życie na 2018 r.

W styczniu w ramach kampanii odbędą się też lekcje edukacji zdrowotnej w szkołach poświęcone profilaktyce raka szyjki macicy.

Styczniowej odsłonie Kampanii towarzyszyć będzie plakat z fotografią ambasadorek kampanii: nastoletniej aktorki Wiktorii Gąsiewskiej znanej z serialu rodzinka.pl oraz Aliny Pulcer, prezes Stowarzyszenia Kobiet z Chorobami Onkologiczno-Ginekologicznymi „Magnolia”. Autorem fotografii jest Michał Gromada. Plakat to pierwsza, styczniowa kartka z kalendarza WCZESNE WYKRYCIE TO ŻYCIE, który towarzyszy kampanii. Ambasadorami lutowej odsłony kampanii, poświęconej profilaktyce nowotworów u dzieci, są popularny aktor: Mieczysław Hryniewicz, prezes Fundacji „Iskierka” Jolanta Czernicka i 4.letni pacjent Leoś.

ZOBACZ PLAKAT

 

Więcej informacji na temat bezpłatnych badań cytologicznych na stronach:

www.pkopo.pl

www.stowarzyszenie.magnolia.org

www.sanitas.sanok.pl

www.sos-zycie.pl

www.amazonki.federacja.pl