Rak szyjki macicy - Czynniki ryzyka 

Czynnikami ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy są:

wczesne rozpoczynanie życia seksualnego

częsta zmiana partnerów seksualnych

zakażenie wirusem opryszczki (HPV)

osłabienie układu odpornościowego (chore po przeszczepach, w przebiegu AIDS)

Pewien wpływ zwiększający ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy ma również mnogość ciąż i palenie tytoniu.

Wczesne objawy raka szyjki macicy, a zwłaszcza jego postaci przedinwazyjnej, nie istnieją. Krwawienia międzymiesiączkowe, krwawienia kontaktowe (po stosunku), upławy, ból są objawami raka już inwazyjnego.

Cytologia - wykonaj w Mielcu 

Cytologia

to wymaz pobierany specjalną szczoteczką z kanału oraz z szyjki macicy. Ginekolog lub położna zakłada wziernik do pochwy pacjentki i pobiera odpowiednie komórki na specjalne szkiełko. Po barwieniu preparat jest oceniany pod mikroskopem przez cytotechnika i patomorfologa. 

Cytologia to badanie trwające krótko, bezbolesne i proste do wykonania.

TECHNIKA POBIERANIA ROZMAZÓW CYTOLOGICZNYCH

Dobrze wyszkolony personel oraz nowoczesny sprzęt jakim dysponuje Ośrodek wdużym stopniu przyczyniły się do zwiększenia wykrywalności we wczesnym stadium raka szyjki macicy.
Personel używa do rozmazów szczoteczek Cerwex- Brush zdolnych pobrać jednocześnie komórki gruczołowe kanału szyjki macicy i komórki nabłonka płaskiego szyjki . Obecność na rozmazie obu komórek wykazuje że pobrane próbki ze strefy transformacji- gdzie występują zmiany we wczesnym stadium nowotworu szyjki macicy - zostało wykonane prawidłowo. Rozmaz tak wykonany przyspiesza proces klasyfikacji wg systemu Bethesda. Znacznie zmniejsza uciążliwość badania i obawy pacjentek.

AUTOMAT DO BARWIENIA HMS 760

Ośrodek jest wyposażony w nowoczesny automat do barwienia rozmazów co w dużym stopniu poprawia jakość preparatów cytologicznych. Metalowa obudowa zawiera 36 pojemników ustawionych w czterech rzędach ,dwie stacje suszenia o temp. do 70°C, oraz trzy stacje spłukiwania o regulowanym przepływie wody. Urządzenie jest proste w obsłudze, wszystkie podstawowe funkcje można wywołać przy pomocy czterech podstawowych klawiszy funkcyjnych znajdujących się na obudowie.
Do podglądu aktualnie wykonanych funkcji służy ekran ciekłokrystaliczny, dodatkowo sygnalizacja dźwiękowa informuje o zakończeniu programu oraz ewentualnych błędach .
Do bardziej złożonych funkcji ,takich jak wpisywanie własnych procedur barwienia służy klawiatura komputerowa.
Użytkownik może zapisać 20 programów barwienia. Czas zanurzenia nastawiany jest w przedziale od O do 99 minut z dokładnością do jednej sekundy.
Aparat posiada osłonę szklana, oraz wbudowany system wentylacji z aktywnym filtrem węglowym dla uniknięcia szkodliwych oparów.
Tak wybarwione preparaty stanowią najwyższej klasy materiał do odczytywania w pracowni mikroskopowej.

APARAT DO NAKLEJANIA SZKIEŁEK NAKRYWKOWYCH Cover- Tech CTM6

Kolejnym urządzeniem poprawiającym jakość preparatów cytologicznych jest aparat do naklejania szkiełek nakrywkowych . Wydajność aparatu wynosi 400 szkiełek na godzinę. Magazynek szkiełek mieści do dwóch koszyków o pojemności 30 szkiełek. Cover-Tech CTM 6 wyposażony jest w automatyczny system informacji o błędach, klawiaturę oraz licznik. Aparat wyposażony jest w układ wentylacji.

CZYTANIE ROZMAZÓW CYTOLOGICZNYCH

Spośród metod wykrywania bezobjawowych stanów przedrakowych i rakowych najskuteczniejszą okazała się cytologia złuszczeniowa wprowadzona przed pół wiekiem przez Papanicolaou. Klasyfikacja Papanicolaou powstała w początkach rozwoju cytologii klinicznej i obecnie jest uważana za niewystarczającą w przekazywaniu istotnych z klinicznego punktu widzenia informacji. Przede wszystkim nie odzwierciedla ona współczesnych poglądów na nowotwory szyjki macicy, a także nie uwzględnia licznych zmian nowotworowych tego narządu.
W miejsce klasyfikacji Papanicolaou Narodowy Instytut Onkologii USA zaproponował klasyfikację, którą określa się jako System Bethesda i stosowana jest w naszym ośrodku.

W wynikach cytologicznych wg tego systemu wykrywamy:

  • zmiany chorobowe nienowotworowe-zakażenia: grzybicze, bakteryjne, pierwotniakowe, wirusowe
  • zmiany odczynowe związane z zapaleniem, radio - i chemioterapią, leczeniem hormonalnym
  • obecność nieprawidłowych komórek nabłonka płaskiego i gruczołowego związanych z dysplazją, rakiem płaskonabłonkowym czy gruczolakorakiem.

Zaletą Systemu Bethesda jest to, że wynik badania cytologicznego na wstępie określa czy rozmaz jest prawidłowo pobrany (czy zawiera komórki z tarczy i kanału szyjki) i nadaje się do oceny mikroskopowej. Wynik ma formę rozpoznania morfologicznego z ewentualną sugestią dotyczącą dalszego postępowania. Zawiera zarówno klasyfikację wg Papanicolaou i Bethesda. Ta metoda pozwala na wczesne wykrycie innych wczesnych zmian chorobowych, których leczenie jest krótkie a jego koszty są niewielkie w porównaniu z kosztami leczenia raka szyjki macicy.

DALSZA DIAGNOSTYKA CYTOLOGICZNA

Dalsza diagnostyka to kolposkopia w przypadku gdy wynik cytologiczny wskaże zmiany w obrębie komórek.
Stwierdzenie obecności zmian jest wskazaniem do pobrania wycinków celowanych. Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia. W każdym przypadku mamy możliwość konsultacji elektronicznej (przesyłając obraz) z wybranym ośrodkiem patomorfologicznym w kraju.

Kontakt

Fundacja SOS Życie w Mielcu 
ul. Wrzosowa 16, 39-300 Mielec
Bank PBS Podkarpacki Bank Spółdzielczy
Nr Konta: 03 8642 1168 2016 6806 8895 0001

NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie
ul. Tańskiego 2, 39-300 Mielec 
tel. +48 17 582 40 60 lub +48 17582 40 61
fax +48 17 582 40 60
INFOLINIA 0 801 08 09 10 (pon-pt, godz. 9-16)
Czynne pon - pt godz. 8-17
e-mail: fundacja@sos-zycie.pl

Real time web analytics, Heat map tracking