Łucja Bielec reprezentowała Fundację SOS Życie na  III Ogólnopolskim Forum Samorządowym na Podkarpaciu zorganizowanym  przez Marszałka Województwa Podkarpackiego w podrzeszowskiej Jasionce, na którym dyskutowano m.in. o nowej perspektywie finansowej po roku 2020, kiedy to unijne środki znacznie się zmniejszą.

- Fundację interesuje szczególnie to,  jaki będzie model opieki społecznej i ochrony zdrowia – relacjonowała Łucja Bielec  wprost z G2A Areny, Centrum Wystawienniczo – Kongresowego Województwa Podkarpackiego , gdzie odbywało się Forum.

Najważniejszymi tematami forum były przygotowania do nowej perspektywy finansowej po roku 2020, współpraca samorządów z przedsiębiorcami oraz program Dostępność Plus.

Czy nowa pespektywa finansowa okaże się korzystna dla ochrony zdrowia? To dopiero się okaże. Jedno jest pewne, samorządowcy muszą się do niej przygotować.

 

- Nowa perspektywa finansowa w dużym stopniu skoncentrowana jest na innowacyjności, na  gospodarce niskoemisyjnej, będą też środki na tak ważną dla samorządów infrastrukturę drogową, również wymiar terytorialny ma być silnie zaakcentowany. Stąd konieczność aktualizacji strategii wojewódzkich – mówił podczas forum podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Adam  Hamryszczak. - Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej poziom dofinansowania projektów ma być niższy, zwłaszcza  w najbiedniejszych regionach,  jeśli dziś to dofinansowanie wynosi 80 procent, to propozycja Komisji idzie w kierunku 70 procent. To stwarza różnego rodzaju ograniczenia, które samorządy muszą brać pod uwagę – podkreślał podczas forum wiceminister Adam Hamryszczak.

- Samorządowcy  powinni nastawić się na perspektywę zmniejszenia środków, o 23 procent. Ale propozycja ta wprowadza też szereg uproszczeń, które powinny odciążyć administracyjnie instytucje zaangażowane w  realizację programów operacyjnych. Wymuszają one też lepsze, strategiczne podejście do planowania inwestycji, które mogą być uruchomione bardzo szybko po zakończeniu negocjacji. Bardzo ważne jest dlatego przygotowanie spójnych strategii rozwoju regionalnego, strategii w obszarach transportu, monitorowanie postępu w inteligentnych specjalizacjach – to wszystko w oparciu o współpracę przedsiębiorców,  naukowców, administracji rządowej i samorządowej - mówiła Anna Modzelewska – z Komisji Europejskiej Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. 

Kontakt

Fundacja SOS Życie w Mielcu 
ul. Wrzosowa 16, 39-300 Mielec
Bank PBS Podkarpacki Bank Spółdzielczy
Nr Konta: 03 8642 1168 2016 6806 8895 0001

NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie
ul. Tańskiego 2, 39-300 Mielec 
tel. +48 17 582 40 60 lub +48 17582 40 61
fax +48 17 582 40 60
INFOLINIA 0 801 08 09 10 (pon-pt, godz. 9-16)
Czynne pon - pt godz. 8-17
e-mail: fundacja@sos-zycie.pl

Real time web analytics, Heat map tracking