- Mam nadzieję, że w październiku wystartujemy z pilotażem. To jest bardzo trudny pilotaż, bo to zmienia całkowicie system opieki onkologicznej, a jednocześnie daje coś niebywałego, daje możliwość kontraktu pacjenta z ośrodkiem koordynującym i informacje, co robić dalej. (...) Główne założenia są takie, że pacjent musi być prowadzony za rękę przez system, a w tej chwili mamy dosyć rozproszoną opiekę. Pacjent z rozpoznaniem raka właściwie nie wie, co z tym zrobić. Gdy przeżyje szok dosyć trudnej wiadomości, to już mija czas - powiedział minister na konferencji prasowej.

Szumowski pokreślił, że koncepcja Narodowego Instytutu Onkologii jest budowana na wzór francuskiego modelu, uznawanego za jeden z najlepszych na świecie, czyli sieciowego.

- Ideą jest to, żeby pacjent po rozpoznaniu nowotworu od razu był kierowany przez centrum koordynujące do konkretnego lekarza, do konkretnego szpitala, na konkretną terapię i z powrotem, to znaczy, żeby po wysokospecjalistycznych procedurach, np. chirurgii onkologicznej, wiedział, gdzie blisko jego miejsca zamieszkania jest radioterapia, chemioterapia, i miał później blisko rekonwalescencję - wskazał Szumowski.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że celem jest też ujednolicenie standardów, gdyż - jak mówił - "w tej chwili mamy nie do końca sprawiedliwy podział i dystrybucję dóbr". - Tymi dobrami są jakość świadczeń, jakość opieki onkologicznej i dostęp do opieki onkologicznej. W różnych województwach jest to różnie, różne są standardy i tryby postępowania. Ujednolicenie tego w Narodowy Instytut Onkologii pozwoli równomiernie, niezależnie, gdzie kto mieszka, uzyskać taką samą opiekę, na takim samym poziomie - wyjaśnił Szumowski.

Według wcześniejszych informacji ministra zdrowia pilotaż Narodowego Instytutu Onkologii najpierw ruszy w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim, a następnie dołączą kolejne.

Jerzy Rausz / rynekzdrowia.pl 

Kontakt

Fundacja SOS Życie w Mielcu 
ul. Wrzosowa 16, 39-300 Mielec
Bank PBS Podkarpacki Bank Spółdzielczy
Nr Konta: 03 8642 1168 2016 6806 8895 0001

NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji SOS Życie
ul. Tańskiego 2, 39-300 Mielec 
tel. +48 17 582 40 60 lub +48 17582 40 61
fax +48 17 582 40 60
INFOLINIA 0 801 08 09 10 (pon-pt, godz. 9-16)
Czynne pon - pt godz. 8-17
e-mail: fundacja@sos-zycie.pl

Real time web analytics, Heat map tracking